Серія книжок із STREAM-освіти

субота, 8 серпня 2015 р.

Плоди дивної форми

Розмова про незвичайне

Ми звикли до певної форми плодів. Всі знають, що кавун, яблуко, апельсин схожі на кулю і коли ми бачимо їх іншої форми, то одразу після першого захоплення і подиву виникає запитання «Навіщо?». І справді, навіщо? Щоб здивувати, підвищити попит, підвищити ціну і більше заробити (витрати на змінення форми плодів можуть бути невеликими), ефективно прорекламувати нову технологію, забезпечити оптимальне завантаження під час перевезення…
Покажіть дітям плоди незвичайної форми. Цікаво? Захопливо? Дивовижно? А тепер спробуйте з дітьми зрозуміти навіщо такі плоди вирощують. Нехай діти придумають якомога більше причин, способів використання таких незвичайних плодів.
Розгляньте з дітьми, як перевозять плоди різної форми. Які плоди можна перевезти за меншу кількість перевезень: дрібні чи крупні? Чому так виходить? Поставте експеримент: у кузов іграшкової вантажної машини загрузіть невеликі кульки і щось дрібне, наприклад, пісок. Чим ці вантажі відрізняються? (Зверніть увагу дітей на ефективність використання місця: чим крупніший вантаж, тим більше «повітря» перевозить машина.) Які переваги «щільного» пакування вантажу? Зробіть висновок: щоб перевезти більше вантажів, треба їх щільніше упаковувати. А як досягти щільності під час пакування? Можна розрізати крупні плоди. Можна то можна. Але хто купить такі частинки? І як вони перевезуться? Мабуть вийде нікому не потрібна каша. А якщо змінити форму плодів?
Проведіть з дітьми серію експериментів. Для цього можна зробити плоди різної форми з пластиліну або з конструктора ЛЕГО. Потрібно взяти однакову кількість однакових шматочків пластиліну і зробити з них «плоди» різної форми, а потім спробувати завантажити їх у кузов вантажівки. Плодів якої форми влізе більше? Чому?
Ще одне цікаве запитання. Як такі плоди вирощують? На нього ви також знайдете відповідь на фотографіях. До речі, спосіб вирощування плодів незвичайної форми допомагає нам відкрити деякі властивості рослин.
Поміркуйте, чи можна виростити такі плоди у непрозорих коробках? Чому?
Коли плоди цікавої форми виростають у природі?

Ось так, не очікувано, дивовижне допомогло нам дізнатися про деякі властивості рослин і форми предметів. А дотепно провести бесіду з дітьми допоможе презентація, яку Ви можете завантажити у групах журналу «Джміль» (Джміль — живопис, музика, література дітям) у FaceBook та Google+


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 роківАвтор: Ірина Стеценко

2 коментарі:

  1. Ирина, спасибо за информацию! И правда удивительные плоды!)) Вот нет у меня дачи, негде попробовать вырастить что-нибудь такое необычное. Но зато с детьми можно побеседовать даже по фотографиям.

    ВідповістиВидалити
  2. Спасибо большое, Ольга! Сейчас доделаю презентацию и выложу. Вечером смотрите ссылочку на группы :))))) Удивительных занятий!

    ВідповістиВидалити