Серія книжок із STREAM-освіти

пʼятниця, 27 лютого 2015 р.

Далекий близький Космос

Освітній проект для дошкільників і учнів початкових класів

Частина 2


Початок читайте за посиланням


Планети земної групи


Нашу розповідь почнемо з планет земної групиМеркурія, Венери, Землі та Марсу. Ці планети ще називають внутрішніми, вони схожі за будовою і елементами, з яких складаються.
• Під час читання розповіді про планети спробуйте визначити де яка планета зображена. Чому ви так вважаєте? (Зліва направо: Меркурій, Венера, Земля, Марс.)

Земля — п’ята за розміром планета Сонячної системи. Земля велика чи маленька планета? Дуже важко відповісти на це запитання: порівняно з іншими планетами Сонячної системи Земля велика планета (наша планета найбільша планета земної групи), а от якщо порівняти величину Землі з розміром планет-гігантів, Земля вийде дуже маленькою (вона більш ніж у 14 разів менша за масою найменш масивної планети-гіганта Сонячної системи — Урану, що й казати про інші планети).
Земля порівняно з іншими планетами знаходиться близько до Сонця (третя за віддаленістю від Сонця планета), але щоб досягти поверхні нашої планети, сонячному промінчику необхідно приблизно 8 хвилин 19 секунд (це дуже багато: швидше, ніж світло, ніхто не може рухатися).
Зараз про життя на інших планетах людям нічого не відомо. Тож Земля — єдине тіло Сонячної системи, на якому є життя — є люди, тварини, рослини. Життя на нашій планеті дуже різноманітне: уявіть, що у чайній ложці звичайного ґрунту (земля у нас під ногами) більше живих організмів, ніж людей на всій планеті. Які ж маленькі ці живі організми!
Тільки на нашій планеті є головні умови існування життя. Це океани (більше половини поверхні Землі — 70 %) та атмосфера з достатньою для дихання кількістю кисню (а саме кисень передусім потрібний для дихання людей).

• Подивіться на фотографії Землі з Космосу. Якого кольору наша Земля?
• Чому так багато синього кольору?
• Як ви вважаєте, що на Землі може бути зеленого кольору? коричневого кольору? жовтого кольору?
• Які ще барви ви помітили на фото Землі з Космосу?
• Як ви вважаєте, суходолу чи водойм на нашій планети більше? Чому?

На фотографії з Космосу добре видно: водойм на Землі значно більше, ніж суходолу: адже на фото більше синього і блакитного кольору. Якщо всю поверхню нашої планети розділити на три однакові частини, то площа більше ніж двох з них — це водойми, і тільки площа однієї частини — суходіл.
Океани нашої планети настільки величезні, що люди вивчили лише 5 % їх глибин, майже весь океан (95 %) жодна людина ніколи не бачила. Тільки на Землі можна знайти воду у трьох станах — рідина, твердий та газоподібний стани.

Друга планета земної групи — Меркурій — найближча і до Сонця, і до Землі. Це найменша планета Сонячної системи. Описуючи цю планету ми багато разів вживаємо слово «занадто». На Меркурії може бути або занадто холодно, або занадто жарко: температура в одному й тому самому місці може коливатися від –180 °С (такого лютого холоду на Землі не буває навіть в Антарктиді) до +430 °С (це у 4 рази більше, ніж температура окропу). Усе залежить від того, яким боком Меркурій повертається до Сонця. День на Меркурії також занадто довгий для людей — триває 59 земних діб. До того ж на планеті не існує таких пір року, як на Землі. Тож поки-що за таких незвичних суворих умов існування життя на Меркурії здається неможливим.

Венера — третій по яскравості об’єкт на небі Землі після Сонця та Місяця. Краще всього її видно ввечері та вранці, тому її й називають Уранішня зірка або Вечірня зірка. Іноді Венеру називають сестрою Землі або її близнюком: планети схожі розмірами (Венера трохи менше, ніж Земля), масою, щільністю, силою тяжіння та складом.
День Венери триває довше, ніж рік — приблизно 243 земні доби, а рік на Венері триває 225 земних діб.
Немає ніяких доказів існування життя на Венері: на планеті дуже жарко (+480 °С). Гарячіше, ніж на Венері, у Сонячній системі тільки на Сонці та Меркурії. До того ж на планеті дуже сухо, адже за такої високої температури будь-яка рідина википить.

Марс — невелика планета земної групи: якщо уявити Сонце розміром як вхідні двері, Земля буде розміром з монетку, а Марс — як таблетка аспіріна. Цю планету ще називають червоною: адже ґрунт на ній має червоний відтінок. Марс — планета-чемпіон. Саме на цій планеті знаходиться найвища гора (Олімп, 27 км над рівнем Марсу, вдвічі вища, ніж Еверест, найвища гора Землі), найглибша та найдовша долина (долина Марінера: глибина — 10 км (п’ята частина екватору Марса), довжина — 4 000 км (приблизно завширшки як Австралія) у Сонячній системі. Крім того, на Марсі знаходиться найбільший у Сонячній системі вулкан (його діаметр 600 км).
Марс дуже далека планета від Землі: якщо їхати зі швидкістю 100 км/год (приблизно так їдуть машини по трасі), то дістатися від Землі до Марсу можна за 221 день (це майже земний рік).
День на Марсі майже такої ж довжини, як і земний, а от рік довжиною майже у двічі довший земного (687 земних діб).
Сьогодні життя на Марсі наші прилади не знайшли, але це не виключає, що у майбутньому життя може з’явитися на цій планеті. Та й це не дивно: адже важко уявити життя за таких суворих умов. Марс — холодна планета (температура на Марсі (–60 °С) значно нижча, ніж у найхолоднішому куточку Землі). Вчені це пояснюють великою відстанню планети від Сонця — джерела тепла. За такої температури вода на Марсі може бути тільки або як випаровування, або як лід.
Та й жити на Марсі було б дуже складно: із умовами на Марсі можна порівняти хіба що Антарктичну пустелю на Землі. Однак навіть найсуворіші території на Землі пристосовані до життя набагато більше, ніж поверхня Марсу. На ньому трапляються найжорстокіші пильні боревії у Сонячній системі (швидкість вітру може досягати 200 км/год). Такі боревії можуть тривати цілими тижнями.
А от сила тяжіння на Марсі набагато менша, ніж на Землі: людина, яка важить 45 кг на Землі, на Марсі буде важити лише 17 кг і може стрибнути у 3 рази вище, ніж на Землі.


Розповідь про єдиний супутник Землі допоможе подивитися на звичне з незвичної сторони — докладніше читайте у наступних публікаціях.

Увага! Зібравши презентації електронних додатків до журналів “Джміль” № 4, 2014; № 1, 2, 2015 ви можете розгорнути цікавий освітній проект з дошкільнятами та учнями початкових класів “Далекий близький Космос”.


Зробити проект яскравим та цікавим для дітей допоможуть електронні додатки до журналу:
Проведення тренування перед космічною мандрівкою: розкажіть дітям, як народжується космічний корабель та здійснює політ у космос, як вдягаються космонавти, що вони відчувають під час мандрівки
Спробуйте себе в ролі дослідників космічного простору, разом з дітьми станьте екіпажем справжнісінького космічного корабля і подорожуйте Сонячною системою
Виберіть рослини для космічного корабля

Успішного польоту!


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 роківАвтор: Ірина Стеценко