Серія книжок із STREAM-освіти

неділя, 22 лютого 2015 р.

Далекий близький Космос

Освітній проект для дошкільників і учнів початкових класів

Частина 1


Людина завжди прагне пізнати незвідане. Космос — такий близький і водночас далекий завжди вабив людей. Що там на зірках? Наскільки вони далеко? Які за розміром? Як впливають на наше життя? Чи видно із зірок Землю? Яка Земля з Космосу? Чи є край Всесвіту? І чи одні ми у безкрайньому Всесвіті? А якщо ще десь є життя, то чи можемо ми спілкуватися? Які вони жителі інших планет?

Мабуть саме тому так багато науково-фантастичних творів присвячено саме відкриттю таємниць Космосу і так багато вчених та інженерів присвятили свої роботи саме пізнанню космічної далечини. 

І не одразу люди зрозуміли: Космос не можна підкорити, його можна тільки намагатися якомога глибше пізнати, використовувати ці знання на благо всім людям Землі. Тож сьогодні темою нашої розмови стане — Космос, зірки, планети і …
Розпочати подорож у незвідану далечінь можна з перегляду мультфільму «Таємниця третьої планети» (Союзмультфільм).Ознайомимося з планетами Сонячної системи ближче і вирішимо куди наступного разу може полетіти космічна експедиція.
Здавалося б ми щовечора бачимо і зірки, і планети. А що ми знаємо про них? Ознайомимося з планетами і зірками Сонячної системи докладніше, адже саме до цієї системи належить і Земля. Джмелик з Книжечкою багато дізнались з енциклопедії і зараз вирішили розповісти друзям.У фільмі використано відео Землі космосу Космічного центру Джонсона НАСА: ми бачимо різні міста, і навіть північне сяяння.


Планети

Найближча до Землі зірка


Сонце — найближча до Землі зірка. Воно є центром і єдиною зіркою Сонячної системи. Це найкрупніший об’єкт системи: якщо скласти масу всіх об’єктів Сонячної системи, то майже всю цю масу складатиме маса Сонця (99,8 %). Сонце таке величезне, що може вмістити 1 млн. таких планет як Земля. Якщо уявити Сонце такого ж розміру як звичайні двері, то Земля була б такого ж розміру як звичайна монетка. Саме тому, що Сонце таке величезне, ми його і бачимо не як точку, а як круг.
Без енергії Сонця не було б життя на Землі. Воно зігріває нас своїм лагідним теплом, дає всім на Землі світло. Завдяки Сонцю ростуть дерева, трава, квіти, зігрівається вода в морях та океанах і там можуть жити риби і тварини… А ще люди навчились накопичувати і використовувати сонячну енергію: працюють сонячні електростанції, є будинки, електроенергія до яких надходить із сонячних батарей, є автомобілі із сонячними панелями (щоправда вони поки що їздять не дуже швидко)…Друзі у книжці знайшли схему Сонячної системи і почали уважно її вивчати. Нібито всі планети схожі одна на одну — їх малюють кругами та й виглядають у космосі вони також схожими на різнобарвні круги.
Чим планети відрізняються одна від одної? Виявляється планети дуже різні — різного розміру, на різну відстань віддалені від Сонця, різного забарвлення…
Різна відстань від Сонця означає, що Сонце по-різному зігріває і освітлює поверхню планет, тому на планеті або дуже холодно або дуже жарко або як на Землі добре всьому живому. До того ж і поверхня планет має також різну температуру — на одних планетах холодно, на інших дуже спекотно. Саме про це і говорить різне забарвлення планет: ми його й бачимо з фотографій з Космосу.

Розповідь про кожну планету докладніше читайте у наступних публікаціях.


Увага! Зібравши презентації електронних додатків до журналів “Джміль”  4, 2014;  1, 2, 2015 ви можете розгорнути цікавий освітній проект з дошкільнятами та учнями початкових класів “Далекий близький Космос”.Зробити проект яскравим та цікавим для дітей допоможуть електронні додатки до журналу:
Проведення тренування перед космічною мандрівкою: розкажіть дітям, як народжується космічний корабель та здійснює політ у космос, як вдягаються космонавти, що вони відчувають під час мандрівки
Спробуйте себе в ролі дослідників космічного простору, разом з дітьми станьте екіпажем справжнісінького космічного корабля і подорожуйте Сонячною системою
Виберіть рослини для космічного корабля

Успішного польоту!


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років
Автор: Ірина Стеценко

Немає коментарів:

Дописати коментар