Серія книжок із STREAM-освіти

пʼятниця, 3 червня 2016 р.

Пригоди родини їжачків: їжачки і золоті росинки

Природознавство, конструювання, математика, сенсорний розвиток

Інтерактивна пізнавальна казка для дошкільнят та молодших школярів


Казочка про родину симпатичних їжачків допомагає здивувати малят, ознайомити з життям-буттям цих симпатичних тварин у природі, уявити як їжачкам жити рядом з нами, дотепно розповісти про явища природи, звернути увагу на її красу, помилуватися нею, розвинути мислення, зокрема асоціативне, дрібну моторику.
У казочці є й завдання на сенсорний розвиток. А ще діти закріплюють математичні уявлення про зміст понять «більше», «менше», геометричні фігури, на практиці інтуїтивно ознайомлюються з основами стійкості конструкції, встановлюють причинно-наслідкові зв’язки.
Цю казочку варто розповісти малятам саме під час прогулянки: тоді вони зовсім інакше переживуть пригоду родини їжачків, зможуть не тільки уявляти красу природи, а й бачити її на власні очі, а ще саме на траві дивовижно виглядають не тільки справжні, а й золоті росинки. Подивіться!

Рядом з великими містами завжди є ще й маленькі міста, містечка, селища, а ще й такі селища, які є не на всіх картах, — це дачні містечка. Зимою вони відпочивають, сплять, а навесні поступово прокидаються. Влітку дачні містечка стають особливо гомінкими: у дитячих садках і школах розпочинаються канікули, і дітлахи з татами, мамами, бабусями, дідусями багато часу проводять на дачі.
На дачах є ще й інші мешканці. Їх не завжди видно, але уважна людина завжди їх побачить і подружиться з ними.
Хто ж може ще жити на дачі?
Які вони, ці незвичайні мешканці?
Тож в одному дачному містечку було все, як зазвичай буває. На ділянках росли старі яблуні, в альтанках і на вулицях грали діти, з вікон кухонь смачно пахнуло оладками і варенням, а подекуди акуратно лежали стоси з дровами. У такому затишному місці й оселилася родина їжачків: тато — їжак Пих, мама —їжачиха Жужа і синочок — їжаченя Жора.Дітки, як виглядають їжачки? Чим особливі ці тваринки?
Що їм подобається їсти?
Покажіть, як їжачки пересуваються.
Взимку і рано навесні родина їжачків жила, як і всі їжачки.
Що роблять їжачки взимку?
Коли вони прокидаються від зимового сну?
Чому їжачки прокидаються саме у цей час?
А от весною, коли все розквітало, влітку, а ще восени доки не дощило, у їжачків починалося зовсім нове життя — сповнене пригод і несподіванок. Адже саме у цей час на дачі з бабусею і дідусем живуть маленька дівчинка і її братик. Вони дружать з їжачками, і їжачкам теж цікаво з малятами. А ще дітлахи завжди залишають біля сходинок, що ведуть на кухню, щось смачненьке для їжачків. Такого їжачки ніколи не їли! Смакота!
А чи знаєте ви чим можна пригостити їжачків?
Їжачки приходять до діток тоді, коли вони граються надворі: саме у цей час на дачі стає найцікавіше. Їжачки бачили такі дива! Одного разу на них стрибала величезна яскрава кулька, вона весело перестрибнула через їжачків, а потім у неї не вистачило сил стрибати і вона стрімко покотилася в кущі.
Малята, як ви думаєте що це таке було?
А що ще на дачі може нагадувати кулю?
А вчора на їжачків само по собі їхало на чотирьох колесах щось дивне… та ще й воно не хотіло об’їжджати тваринок. Прийшлося їжачкам в кущах швиденько ховатися.
А це що за диво таке було? Чому ви так вважаєте?
А ще родині їжачків подобається вставати у досвіту, коли ще прохолодно і сонечко тільки починає прокидатися. У цей час на дачі все напрочуд красиве: все таке яскраве, блискуче, нарядне, прямо святкове. На траві, квітах і навіть на доріжках яскраво виблискують крапельки води.
Звідки крапельки води взялися на світанку?
Як називається це явище?
Чи бачили ви росу? Чи сподобалася вона вам? Чому?
А коли ще можна помітити краплинки води на рослинах?
Їжачкам подобається дивитися на краплинки роси: у них відображається все навколо, і навіть мордашки їжачків, а ще у краплинках можна побачити сонячні промінчики — вони граються з краплинками, виходить ціла райдуга!

Але коли ранкова прохолода змінюється на денну жару, прозорі росинки зникають.
Чому зникають росинки?
Їжачкам дуже шкода веселих краплинок, особливо шкода маленькому їжаченяткові Жорі. Тому одного разу він звернувся до сонечка:
— Сонечко, залиш мені, будь ласка, росинки на весь день: вони такі красиві, так прикрашають все навколо!
Чи може сонечко залишити росинки на весь день?
Сонечко лагідно подивилося на Жору і сказало:
— Я не можу, я таке пекуче, росинки самі зникають, коли я ними милуюся. Залишитися вони можуть тільки тоді, коли я за хмаринками, і то не надовго. Вибач!
— Я зрозумів, — зітхнуло їжаченя Жора. — Значить, я вставатиму ще раніше, щоб встигнути намилуватися росинками!
День пройшов, як завжди. Ранком тільки-но розвидніло, їжаченя Жора прибігло на галявину біля будинку, щоб привітати росинки. Ще здалеку воно побачило на галявині щось схоже на золоті кульки різного розміру.— Може це золоті яблука? — подумало їжаченя Жора. — Але ж зараз ще тільки початок червня. Яблука так рано не достигають і яблука не бувають золотими!
Дійсно у цей час яблука тільки починають рости, вони ще маленькі, зелені і зовсім не смачні.
Якого кольору бувають яблука?
Коли вони достигають? Які на смак достиглі яблука?
Як можна відрізнити достиглі яблука від недостиглих?
Їжаченя підійшло ближче і побачило, що дивні золоті кульки схожі на великі росинки.
— Сонечко зробило диво?! — вигукнуло іжаченя. — Воно перетворило росинки на золоті кульки, які вже нікуди не подінуться.
Їжаченя Жора почало заглядати у золоті кульки, як у росинки. (Дайте дітям в руки золоту гальку з конструктора, нехай вони роздивляться її, помилуються, спробують покотити…)
Золоті росинки які?
На яку геометричну фігуру вони схожі?
Чим золоті росинки відрізняються від кульок?
От вже й тато-їжачок і мама-їжачиха прокинулися, вийшли на галявину. Їм також сподобалися великі золоті краплинки і всі разом почали ними гратися. Кмітливі їжачки одразу помітили, що золоті росинки різні.Подивіться на золоті росинки. Вони однакові чи різні? Покладіть поряд однакові росинки. Чим вони схожі? Скільки яких росинок ви назбирали? Чим росинки відрізняються?
На що росинки схожі? Чим саме? (На сонечко, на кульбабку…)
Їжачки зрозуміли, що із золотих росинок можна будувати чудові сонячні вежі, ставлячи їх одну на одну.
Побудуйте сонячну вежу. Яку росинку треба ставити вниз, щоб вежа не впала?
А чи можна ставити однакові росинки одну на одну?
А чи буде хоч якось триматися вежа, якщо першою поставити найменшу росинку?
А якщо ставити росинки за розміром через один — велика, маленька, велика, маленька…?
Запропонуйте дітям побудувати якомога більше різних веж. Чим вони відрізнятимуться?
Яку вежу побудувати найскладніше? Найпростіше? Чому ви так вважаєте?
Так звідки ж насправді взялися золоті росинки?От і сонечко вже прокинулося і замилувалося вежами іжачків. Тож сюрприз вийшов не тільки для іжачків, а і для сонечка. Добре, коли бувають такі чудові сюрпризи, навіть ось так, зненацька.

Додаткові запитання
Чи бачили ви їжачків? Де саме?
Чим запам’яталася ця зустріч?
Дайте дітям роздивитися й інші деталі конструкторів «Набор металлических чудес», «Набор бубликов-торов», побудувати з них цікаві блискучі конструкції.
А які пригоди могли статися з їжачками, якщо б вони знайшли такі деталі?


А розповісти казочку мені допомогли іграшки Фактор розвитку:

• родина їжачків;

набір металевої гальки;

набір дзеркальної золотої гальки.


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 роківАвтор: Ірина Стеценко