пʼятницю, 19 січня 2018 р.

Мандрівка на полюси Землі

Чи справді на полюсах завжди сніг та крига?


Подорожі на полюси Землі педагоги вже давно звикли влаштовувати взимку, адже це найхолодніші місця Землі. Тому й про Антарктиду та Арктику розповідаємо як про королівство Снігової королеви, забуваючи, що там і літо буває. От і думають діти, що рослин в Антарктиді немає і не може бути: адже кругом тільки крига і сніг. А от що під кригою? Яке антарктичне літо?

А ще цікаво, що в Антарктиді все навпаки: у нас зима — там літо, в Антарктиді літо — у нас зима. Давайте знову (вже по традиції) станемо учасниками полярної експедиції, але розглянемо з малятами не тільки  зиму, а й літо.



Датою відправлення експедиції можна вибирати будь-який день, а можна й стартувати у День відкриття Антарктиди — 28 січня. Адже саме цього дня у 1820 р. учасниками першої російської антарктичної експедиції (1819–1821 рр.) під командуванням Ф. Беллінсгаузена і М. Лазарева було відкрито шостий і останній материк Землі — Антарктиду.
Це єдиний континент на планеті, на якому заборонено розміщення будь-яких військових об’єктів. Дотепер територія Антарктиди не належить жодній країні світу, на ній дозволена тільки наукова діяльність.
Площа Антарктиди становить близько 14 млн км. Отже, цей материк майже у 4 рази менший, ніж Євразія — той, на якому живемо ми. Але взимку він значно збільшується в розмірах за рахунок криги.

Розкажіть дітям про найтаємничіший континент нашої планети: про мешканців Антарктиди — тварин та рослини, умови їх існування, порівняйте їх з природніми умовами в Україні та інших уже відомих дітям місцях, розберіться разом, як пристосовуються живі істоти до таких суворих умов.
Зверніть увагу малят на значення цього континенту для людей Землі — близько 80 % запасів прісної води зосереджено саме в Антарктиді, у льодах якої “записано” дані про клімат нашої планети за останні 100 тис. років, спостереження науковців на цьому континенті допомагають прогнозувати зміни клімату та досліджувати сейсмологічну активність в усіх куточках Землі, на антарктичних базах тестують технології та обладнання, які планують використовувати під час вивчення планет Сонячної системи.

Наш корабель наблизився до цього суворого континенту, ми вдивляємося у далечину, щоб нічого дивовижного не пропустити. І тут побачимо величезний білий острів, а на ньому зграйку … здалеку дуже схожих на людей в костюмах.




Ознаймлюємо дітей з тваринами полюсів Землі.




Порівняйте: тваринам, які вправно плавають, дуже складно пересуватися по суходолу. Але чи всім справді складно? Чому?

Нелегке життя тюленів на суходолі



Як риби у воді


А от пінгвіни: вони вже вправніші на суходолі, але все-таки незграби.



Ми звикли до того, що пінгвіни — чудернацькі птахи, що не літають. Але чи насправді вони не літають? Подивіться на цей підводний політ!



Покажіть малятам ці фото колонії пінгвінів.







Що здивувало? Де дорослі птахи? А де малята-пінгвінята? Змоделюйте з дітлахами колонію пінгвінів. Чому пінгвіни так стоять? Чому їм разом краще?

Зробимо з малятами аплікацію кумедних пінгвінів: покажемо дітям принцип, дамо геометричні фігури із запасом, будемо підказувати при необхідності, і точно не будемо заважати робити так, як малятам хочеться, як вони нафантазують.
І тоді всі аплікації будуть різними, тоді на них буде весело дивитися, тоді малята про своїх пінгвінів будуть розповідати цікаві історії, тоді…
На фото роботи малят Дошкільної академії Інституту обдарованої дитини НАПН України (керівник — Таїсія Грицишина) молодшої групи — проводила заняття чудовий педагог Світлана Ничипорук.









Роздивимося з малятами рослини Антарктиди та Арктики. Чи побачили ви однакові рослини? А які рослини нагадують ті, що ростуть у нас?







А тепер порівняємо рослини полюсів Землі. Чому в Антарктиді так мало рослин?




Малюємо північне сяйво! Працюючи над темою «Антарктида. Арктика», Світлана Ничипорук вирішила малювати полярне диво в усіх групах — раннього віку, молодшій та середній (старших діток у нас тоді майже не було). Педагог вибрала техніку малювання по мокрому. Подивіться, які чудові малюнки вийшли!














І, звичайно, яка ж зимова подорож без сніжинок? Ми звикли робити з малятами витинанки-сніжинки. А от подивіться, які чудові сніжинки можна збудувати із креативного конструктора (фото та ідея конструкцій Любові Пастернак, педагога-консультанта демозали компанії Vema Kids).












Колекція завдань про рослини та тварини полюсів Землі




Ще безліч ідей для полярної експедиції можна знайти у тематичному номері мого улюбленого журналу «Джміль» (2018, № 1) — «Мандрівка у крижані краї». Цей номер Джмелика рекордний для мене: там цілих дві статті з моїми ідеями!





науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років



Автор: Ірина Стеценко