Серія книжок із STREAM-освіти

субота, 23 листопада 2013 р.

Коли втрачається натхнення?

Бесіди з дорослими


Чому діти іноді з нетерпінням чекають закінчення заняття? Їм нецікаво, тому й дивовижне не дивує і не запам’ятовується. Малюки намагаються якомога швидше формально виконати всі завдання і мерщій грати.

А зробити звичайнісіньке завдання незвичайним не так вже й важко: варто лишень запропонувати дітям цікаву подорож, придумати разом цікавого героя, прочитати книжку і додумати її сюжет… І головне, не заважати дітям робити так, як вони відчувають, як вони бачать, як вони мріють, як вважають потрібним…


Євгенія Гапчинська


Шановні дорослі, допоможіть малюкам зробити перший крок у світ творчості та натхнення — вчасно похваліть, обережно спрямуйте, вчасно підтримайте, разом обговоріть цікаву ідею, допоможіть її втілити, якщо потрібно, вчасно відійдіть і не заважайте, а потім всі разом радійте новому шедевру.

Натхнення і творчості!


Напевно, майже всім дітям подобається малювати. Малята віддаються цій справі залюбки і з натхненням. Коли я ще не відвідувала дитячого садка, мені теж дуже подобалося малювати. Мама часто давала мені довгі стрічки паперу і я малювала що хотіла, скільки хотіла і чим хотіла. І це аж ніяк не заважало мені досхочу займатися танцями. Саме мовою танцю я розповідала про свої переживання, найзаповітніші мрії.


Євгенія ГапчинськаУ дитячому садочку все змінилося: треба було малювати на задану тему і за правилами виховательки. А цього робити мені аж ніяк не хотілося, та й до того ж часто малювати доводилося саме тоді, коли я з мамою мала йти до танцювальної студії. От і домальовувала я «лівою ногою» так швидко, щоб від мене відчепилися. З часом дедалі менше хотілося брати до рук кольорові олівці, фломастери, пензлик…


Євгенія Гапчинська


Мама помітила це і порадила малювати вдома, як мені заманеться. І я знову почала малювати, але вже тільки фарбами: червоне небо на заході, морські хвилі з місячною доріжкою, сонечко з усмішкою і довгими промінчиками-ручками, велетенські квіти. У моїй кімнаті невдовзі з’явилася ціла картинна галерея. Шкода тільки, що в дитячому садочку мої малюнки не подобалися виховательці. Однак я вже навчилася обстоювати власну думку — навіть наперекір визнаним авторитетам.


Євгенія Гапчинська


Читайте бесіди з дорослими і дітьми
Євгенія Гапчинська


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років

Автор: Ірина Стеценко

4 коментарі:

 1. У Вас дуже цікаві бесіди з дорослими людьми. Перечитала. Правда, побачила кілька застарілих образ на виховательку з дитячого садочка. Власне, у всіх вони є. Але треба навчити дитину вчасно робити з цього правильні висновки. з такою поведінкою дорослих стикалась і моя дитина. При цьому вона знає напевно, що й дорослі (зокрема вихователі) не завжди праві. І вчиться відстоювати свою думку.
  А про дитячий садочок хотілось пригадати власну історію. Колись директорка садочка вирішила перевірити знання дітками старшої групи памятників міста Києва. Для мене не було складно, адже я знала їх багато. Так ось вона сказала мені, що в Києві НЕМАЄ памятника Пушкіну.
  Тоді я знала напевно, що є один у парку Пушкіна, зараз знаю про другий - на площі Слави, а бабусі я тоді розказівала так: "у кожному місті, яке себе поважає, має бути памятник Пушкіну". Власне директор садочка не була для мене ніколи авторитетом. так що нічого не змінилось. Але запамяталось і стало корисним уроком.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Щиро вдячна за яскраві спогади! Рада спілкуванню, адже кожному науковцю завжди дуже цікаво як інші сприймають те, що він придумав :))) Щасти!

   Видалити
 2. Гарні у вас історії. Та як іноді складно не вбити це надхнення, особливо в межах нашої шкільної системи.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Так, пані Наталія, напевно з творчими вчителями це вдасться. До речі, побачила на Вашому блозі статтю про інтерактивні презентації. На сайті журналу "Джміль" зараз проходить акція і можна отримати інтерактивні додатки до його сторінок. Тримайте посилання http://jmil.com.ua/ejmil

   Видалити