неділя, 21 лютого 2016 р.

Провісник весни — підсніжник

Бесіда з дорослими і дітьми про природу і мистецтво


Ви бачили як розпускаються квіти? Ще лежить сніг… Перші ще сонні сонячні промінці тільки пробують свої сили, з’являються перші маленькі острівці землі без снігу…
І одразу ж на цих острівцях з’являються перші паростки підсніжників — дуже сильної, сміливої, витривалої квітки. Вона першою голосно промовляє «Весна прийшла! Ось вона!» Саме по цій квітці всі лісові мешканці дізнаються про прихід весни. А потім потроху на цих острівцях починає пробиватися зелена травичка…
Подивіться на підсніжник: він не тільки дуже загартований, а й ніжний, тендітний, стрункий, дуже ранимий, його треба берегти.

Ірина Алекс

Слухання музики

«Підсніжник» з циклу «Пори року» П. І. Чайковського

Ви чули як розпускаються квіти? Та хіба це можна почути? Адже квіти розпускаються безшумно… Спробуймо! Прислухаймося! Як розпускається підсніжник почув композитор Петро Ілліч Чайковський і спробував відтворити у музиці. Послухайте!



Відчувши тепло, цибулинки підсніжника починають рости. Спочатку ми бачимо тільки листочки, які гострими кінчиками пробивають ще трохи мерзлу землю і виглядають, ніби перевіряють чи тепло вже, чи є сонечко, чи вже можна рости. Потім тихенько починають з’являтися бутони, перші пелюстки…
Музика звучить доволі швидко — квіти поспішають встигнути першими привітати нас з весною, звук поступово наростає — вони все сміливіше і сміливіше ростуть, відчувають тепло. Це підсніжник тягнуться до світла, тепла, сонечка… Він дуже хоче про все дізнатися, все роздивитися, всім показатися: нехай помилуються. Вже пора!
Ритм музики часто змінюється — квітка поспішає, але й перевіряє — чи не надто спішить, чи їй буде затишно і комфортно на свіжому повітрі? У музиці є і радісне передчуття, і сумніви, і роздуми, і очікування…

• Обговоріть з дітьми, який настрій у музики.
• Спробуйте почути у ній весняні звуки — дзюрчання струмочків, як падають крапельки від бурульок…
• Чому музика іноді нібито зупиняється, завмирає?
• Спробуймо всі разом під музику показати рухами, як розпускається підсніжник.
• Послухайте вірш. Чи підходить він до музики? Чому ви так вважаєте?
Пробрався з-під снігу
Підсніжник маленький.
В зелених листочках
Такий чепурненький!
Голівоньку клонить,
Вітає мене…
Коли вже ця довга
Зима промине?!

Біленький підсніжник
Долоньками грію,
Для нього і холод
Любов’ю розвію.
                       Леся Пронь

Живопис

Подивіться на картини. Всі вони називаються однаково — «Підсніжники». Назви однакові, а підсніжники і схожі, і трохи різні. Кожна картина щось додає до образу цієї тендітної та сміливої квітки. Що саме?
• Підсніжники називають провісниками весни. Чому їх так називають?
Ці квітки — справжні посланці зеленоокої весни. Вони повідомляють всім, що прийшла радісна пора пробудження природи від зимового сну.
• Опишіть квіточки. Які вони? На які квіти схожі? Чим саме?
• Чи можна назвати ці квіти сміливими? Сильними? тендітними? ніжними?  Чому?
• Які ще квіточки можна назвати провісниками весни?

Павел Єськов 
Єкатерина Нікольська

Ann Mortimer

Оксана Лупич

Сергій Кроповинський

Образотворче мистецтво

Представляю картини, зроблені у незвичайній техніці, — це вовняний живопис. Така техніка напрочуд вдало підкреслює тендітність і ніжність підсніжника.
Тут рукотворні картини майстрів і дитячі картини. Можна разом з дітками влаштувати у дитячому садочку вовняний вернісаж.







А потім ще й створити оригінальну аплікацію-подарунок — підсніжник.






Успіхів! Вже скоро весна!


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років



Автор: Ірина Стеценко

2 коментарі: