Серія книжок із STREAM-освіти

неділя, 17 травня 2015 р.

Квіточка, як весняне сонечко

Адоніс: спостерігаємо за розвитком рослинки


Весна… Все навкруги змінюється, як у калейдоскопі — тільки недавно лежав сніг, а вже на галявинах розцвітають підсніжники, потім у лісі з’являються блакитні озерця пролісків, вже починають розпускатися фіалки…

Як дізнатися без календаря, коли який місяць розпочинається? У кожного з нас є свої прикмети весняних місяців.
Часто кажуть про початок весни за календарем (він відповідає 1 березня) і про початок біологічної весни (весни в природі). Саме початок весни в природі і є початком справжньої весни. Адже весна, як і будь-яка пора року, може або запізнюватися, або приходити надто рано, а от рослини і тварини про наш календар не знають, тому й користуються власним, біологічним, календарем. Насправді, біологічний календар у певному сенсі більш правильний, природний. Уявіть:
пташка прилетіла до рідного краю, а там ще вся земля вкрита снігом, що ж вона їсти буде, куди він холоду заховається;
метелик вилетів на вулицю, а там ще холодно, тож замерзне він, скрутно йому буде без їжі;
Ми й самі цей календар враховуємо, коли одяг для прогулянок на вулиці готуємо: ми ж не вдягнемо легеньку курточку, навіть якщо за календарем вже середина квітня, а на вулиці ще холодно.Сьогодні ми говоритимемо про біологічний час приходу весни, саме цей час беруть за основу люди, коли вирішують чи вже час землю орати, зерно сіяти, розсаду у ґрунт висаджувати.
Пригадайте з дітьми, як цього року розпочиналася весна.
Чи вчасно вона прийшла? Чи запізнилася? А можливо ще взимку були вже прикмети весни?
Які прикмети весни ви вважаєте головними (адже відлига може бути і взимку)? Чому?
Навіщо вам знати, коли приходить біологічна весна?
Коли варто користуватися звичайним календарем, а коли треба враховувати біологічні прикмети весни? Чому?Для мене березень розпочинається з цвітіння підсніжників, а квітень розпочинається з цвітіння адонісу (така квітка росте у нас на дачі). Перші бутони з’являються прямо з-під землі майже без стебла і вже скоро ми бачимо сонячну галявинку — це розквітли перші адоніси (у них ще колір не такий насичений, як у травні потім буде).
Чому я зараз заговорила саме про адоніс? По-перше, це одна з моїх улюблених квіточок, по-друге, у неї великий період цвітіння (від початку квітня до початку травня) — є час роздивитися, помилуватися, здивуватися як змінюється квіточка, по-третє, за цією квіточкою дуже легко спостерігати — щотижня кущик виглядає інакше. Переконайтеся в цьому самі: подивіться на фотографії до цієї статті, уважно порівняйте з дітьми фотографії на різних слайдах презентації, завантажити яку можна у групах «Джміль — живопис, музика, література дітям» у соцмережах Google+ та FaceBook.
Роздивіться, як у різні місяці виглядають бутони, листочки, квіти адонісу.
Чим відрізняється адоніс у різні місяці?
Чим схожий?
Які рослини цвітуть одночасно з адонісом? Які — до нього? Які — після адонісу?
Які прикмети ви вважаєте головними для визначення місяця весни?
А з якої квітки у вас розпочинається весна? розпочинається квітень? травень?
Складіть з дітьми свій біологічний календарик у фотографіях: спостерігайте за розвитком рослин, що ростуть поряд з Вашою оселею, фотографуйте їх у різні місяці. У Вас вийде чудовий квітучий календарик.

Можна у себе посадити квітучий календарик. Які квіти там будуть? Чому?Цікаво, а літо у нас коли настане? Чи вже настало? 

Тож спостерігаймо!


У статті використані фотографії автора.

науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 роківАвтор: Ірина Стеценко

Немає коментарів:

Дописати коментар