понеділок, 22 січня 2018 р.

Знайомтеся: робот Dash — помічник педагога та відданий друг малят

Навчальний робот для дітей віком від 3–10 років


Сьогодні ми знайомимо Вас із чудовим роботом Dash. Він приїхав до нас з США, його створили фахівці із Кремнієвої долини, компанія Wonder Workshop. Детальніше дивіться на відео.




Щиро дякую фахівцям компанії ERC, які створили це чудове відео за моїм сценарієм, надали мені змогу ознайомитися з величезними можливостями роботів Dash і Dot.




Дійсно, зовні Dash схожий на яскраву веселу іграшку, яка може багато чого цікавого, саме тому він подобається малятам-дошкільнятам (від 3 до 6 років) та молодшим школярикам.
А ще Dash — допомагає дітям легко і невимушено пізнавати навколишній світ, відчути себе винахідником та експериментатором. Адже він може стати вірним помічником батьків та педагогів на заняттях з математики, ознайомлення з довкіллям, конструювання, інформатики, розвитку мовлення та мислення, сенсорного розвитку.
Dash допомагає зацікавити і мотивувати малят, інтегрувати різні науки, є другом дітей, який може виконувати їхні завдання, допомогти навчатися діючи, показати практичне використання набутих знань, побачити помилку і виправити її, невимушено тренує дітлахів, коли це потрібно. З Dash вчитися весело!




Надаю конспект заняття-знайомства з роботом для дошкільнят та молодших школярів. Таке заняття можна провести вдома, в дитячому садку та в школі.
У ньому Ви знайдете інтерактивні завдання різної складності, тому його можна використовувати для першого знайомства з Dash дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Отже, розпочинаймо!


Незвичайна мандрівка у країну добрих роботів

Знайомство з роботом Dash


Далеко-далеко так, що і дістатися до неї ми можемо тільки подумки (адже наша думка — як надшвидкісний транспорт, який ніщо не може зупинити) розташована країна Роботоляндія. Там живуть добрі роботи, вони дружать, один одному допомагають, весь час розмірковують як зробити нових роботів досконалішими, щоб вони могли виконувати більше різних справ, були розумними і гарнюнькими.
• А чи знаєте ви, що таке роботи?
• Навіщо потрібні роботи?
Педагог доповнює відповіді дітей, орієнтуючись на вік та вже набуті знання, показує дітям сучасних роботів у дії.
Спершу здається, що слово «робот» придумали недавно, але це зовсім не так. Слово «робот» було придумано чеським письменником Карелом Чапеком і його братом Йозефом. Слово «робот» виникло від двох слів: robota — підневільна праця (rob — раб). Дійсно, робот сам нічого робити не може, людина керує ним (певною мірою примушує), але роботу це не шкодить, він і створений саме для того, щоб виконувати команди людини. Часто робот може виконувати за людину складні для неї завдання або якусь марудну роботу, щоб зекономити наш час.
Відомості про перші практичні застосування пра-пра-пра…дідусів сучасних роботів — механічних людей з автоматичним управлінням — ми можемо знайти у далекому минулому.
Кажуть, що на маяку, спорудженому на невеличкому острові Фарос у Середземному морі поблизу Єгипту, встановили чотири позолочені жіночі фігури. Вдень і вночі вони яскраво освітлювалися, тому їх завжди було добре видно здалеку. Ці статуї через певні проміжки часу, повертаючись, відбивали склянки; в нічний час видавали голосні звуки, попереджаючи мореплавців про близькість берега.
Арабський вчений і винахідник Аль-Джазарі (1136–1206) створив човен з чотирма механічними музикантами, які грали на бубнах, арфі і флейті.
Перше креслення робота схожого на людину (людиноподібного) зробив видатний італійський вчений, дослідник, винахідник і художник, архітектор, інженер Леонардо да Вінчі (близько 1495 року). Записи Леонардо містили детальні креслення механічного лицаря, здатного сидіти, використовувати руки, рухати головою і відкривати забрало.
Французький механік і винахідник Жак де Вокансон у 1738 році створив перший працюючий людиноподібний пристрій (андроїд), який грав на флейті. Він також виготовив механічних качок, які вміли клювати корм.

• Чим роботи схожі на звичайні машини? А чим відрізняються?
• Де ми сьогодні можемо побачити роботів? Що вони роблять?
• Чи схожі роботи на людей?
• Що вміють роботи?
• Чи вміють роботи міркувати як люди?
• А чи вміють розмовляти?
• Уявімо як роботи рухаються.
Виконуємо таночок роботів.
• А на що роботи схожі?
• Чим вони від людей відрізняються?

Роботи дуже товариські до людей, їхні інженери-роботи завжди прагнуть зробити нових роботів такими, щоб вони людям все більше у пригоді ставали. А роботи-науковці весь час придумують все досконаліші деталі та з’єднання, з яких інженери-роботи побудують нові дива техніки.
Щоб нові роботи були потрібні людям, роботи-науковці постійно тримають зв’язок з колегами-науковцями на Землі, адже тільки за таких умов нові роботи не зашкодять наші планеті і стануть справжніми друзями людей та незамінними помічниками.
Як тільки робот-новинка пройшов всі випробовування, а інженери і науковці на Землі навчилися ними управляти і чинити їх робот-новинка потрапляє до нас.
Швидко це зробити йому допомагає високошвидкісний квазіпаралельний нейронний перехід.
Увага! Тільки що перехід розкрився і пропустив ще одну новинку. Дивіться! Який же він гарнюнький!
Виїжджає робот Dash. Око робота миготить зеленим, він видає приємні радісні звуки — вітається.



• Подобається? Робот поки-що зовсім не вміє з нами розмовляти. Як ви думаєте, що він зараз хоче нам сказати? Як ви здогадалися?
• Бачите, який робот ввічливий! Ми також не гірше! Привітаймося! (Діти придумують, як вітатися з роботом, вітаються, робот на них зацікавлено дивиться, крутить голівкою час від часу, миготить зеленою лампочкою.)
• На що схожий наш новий знайомець?
• Ручки? Ніжки?
• Погладьте робота, скажіть добрі слова, подружиться з ним. Йому буде дуже-дуже приємно! (Діти гладять робота, щось йому кажуть, а він радісно миготить лампочками, крутить голівкою, немов все розуміє.)
• Як ми його назвемо?
• Чим робот схожий на іграшку? Чим він відрізняється від звичайної іграшки?

Далі дітки навчаються управляти роботом.
Педагог показує дітям як діють клавіши Dashа. Діти виконують нескладні завдання на кшталт: на килимі лежать дві іграшки — лялечка та машинка, потрібно дати такі команди роботу, щоб він під’їхав до певної іграшки.
Давайте покажемо роботу нашу кімнату, адже у країні роботів таких предметів немає. Діти керують роботом, коли він зупиняється біля іграшки, розповідають про неї за планом (див. нижче), доповнюють один одного:
• Як називаються предмети?
• Навіщо вони нам потрібні?
• Що і де у нас є цікавого?




Вчимо дітей користуватися кнопками, які спрямовують рух Dashа, орієнтуватися у просторі та ще й розвиваємо монологічне та діалогічне мовлення. Діти старшого віку спочатку розповідають куди Dashу потрібно їхати, а потім вже подають відповідні команди.

Давайте потанцюємо всі разом! Фізкультхвилинка: діти з Dash вільно рухаються під музику.
Сядемо на килимочок і допоможемо роботу Dash пригостити нас чимось смачненьким. Малята по черзі називають ім’я друга, кладуть цукерку і спрямовують робота. Робот Dash працює з ківшем.




А на згадку про наше знайомство робот Dash пропонує кожному зробити аплікацію (шаблон у файлі завантажте тут), а старшим діткам дарує розфарбовку.




науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років



Автор: Ірина Стеценко

3 коментарі:

  1. Супер! Мені так сподобався робот!!! Цікаво, а кільки коштує? Де взяти? Наперед вдячна.

    ВідповістиВидалити
  2. Приємно, що сподобався! Все ось тут https://erc.ua/cat/652-roboty--v2564 До речі, насправді виходить набагато менша вартість роботів, ніж комп"ютерів, а задоволення більше :))) За моїми оцінками потрібно мати приблизно 1 робота (точніше двох Dash + Dot) на групу з 6 дітей. Щасти!

    ВідповістиВидалити
  3. Дякую, пані Ірино!Упіхів Вам в усьому!!!

    ВідповістиВидалити