Серія книжок із STREAM-освіти

неділя, 5 січня 2014 р.

Таємниця Снігової Королеви

Зазирнемо у майбутнє


Новорічні зимові свята запрошують нас у знайомий із дитинства світ очікування дива та різдвяної казки. Уявімо царство Снігової Королеви: можливо Ви, як і я, уявляєте вкриті льодом квіти, які можна оживити розтопивши його. У минулому році саме таку дивовижну казку влаштувало КО «Київзеленбуд», подарувавши киянам і гостям столиці оригінальну «Виставку квітів Снігової Королеви», на якій було представлено льодові квіткові композиції десяти районів столиці.


На Співочому полі виставки квітів уже стали традиційними. Але ж узимку на морозі квіти не цвітуть! Тож свої зусилля вдало поєднали дизайнери та інженери: створили квіткові композиції в прозорих брилах льоду. Але квіти не загинули. Через місяць, як у казці, їх звільнили від криги. Вони ще деякий час радували своєю вишуканою красою і ароматом. Лід настільки прозорий, що видно кожну дрібничку на квіточках, навіть бульбашки повітря заморозилися і прикрасили композиції ніби мереживом.
Для створення композицій використано близько 1 000 різноманітних квітів — троянди, цикламени, гвоздики, орхідеї, хеномелес, альстрамерія та ін.
Для нарощування прозорого льоду дизайнери використали спеціальну технологію глибокого заморожування: квіти встановлюють до кріоблоків за температури –25 °С, а відтак упродовж семи днів поетапно та повільно заливають дистильованою водою. Останній штрих експонату — за скульптором, бо саме він чаклує над зовнішньою формою льодово-квіткової композиції. Тому кожний шедевр створювали майже місяць.Завдяки технології вдалося зберегти і форму, і красу квітів. Вони ніби сплять під кригою. У такий спосіб майстри зимових букетів поєднали те, що, здавалося б, зробити вкрай складно: тепло і холод, літо і зиму, активність і сон… і вийшла казка про таємниці льоду. І таке диво кияни першими в Україні побачили саме на Новий рік.
Вийшло неочікувано, дивовижно, неоднозначно… Але ж не забуваймо, що такі технології — не іграшка. Відбулася ще одна «проба пера» інженерів і науковців — біологів, хіміків, технологів — і через деякий час ця технологія допоможе нам у повсякденному житті. А поки що — це просто красива казка із щасливим кінцем, як і зазвичай трапляється в казковому королівстві.
За цим посиланням Ви можете завантажити мій подарунок — презентацію про дивовижні букети Снігової Королеви.


Ще раз переконуюсь, що від фантастики до технологій минає не так і багато часу, а часто науковці перевершують найсміливіші фантастичні проекти. Перегляньте мультфільми і Ви побачите, що про такі технології люди давно вже не тільки мріють. А якщо згадати науково-фантастичні твори, то неважко збагнути для чого потрібні такі технології.
Тільки що ви переглянули мультфільми. Поговоріть з дітьми.
— Що їх об’єднує?
— Яку користь можуть принести лід і сніг? Яку небезпеку? Чому? Як уникнути небезпеки?
— У яких казках (мультфільмах, фільмах) головні герої Зима, Мороз, Сніговик? Вони добрі чи злі?
— Чи може сніг зігріти? (Пригадайте, як Морозко пильно стежив, щоб його гостя щодня збивала сніг, який прикривав посіви. Чому?) Як ви вважаєте, чи може зігріти лід?
— Доберіть епітети. Сніг (який?) ... Лід (який?) ...
— Чим відрізняється сніг від льоду? Що у них спільного?
— Розгляньте фотографії, які допомагають побачити наслідки природних явищ.— Як ви вважаєте, деревам простіше витримати вагу снігу чи льоду? Чому?
Як можна допомогти деревам, гілки яких зігнулися від снігу та льоду?

http://sl.photo-traveller.net/Foto/China/China2010/index6.htm
http://www.nkj.ru/archive/articles/21715/
http://mordasti.ru/tags/%EB%E5%E4/
— Добре чи погано, коли зимою: випадає сніг, снігу немає, лід на доріжках, лід на гілках дерев, траві. Чому?
— Які властивості льоду і снігу можуть бути корисними для людей? Чим саме? Наведіть приклади.
— Придумайте, як ви використали б властивості льоду? Снігу?
— Які явища природи пов’язані з льодом? Як саме?
— Чи можна сніг і лід назвати красивими? Поясніть свою відповідь.

Зараз кожен з Вас може відчути себе дослідником-першовідкривачем: де вже використовують такі технології, де ще їх варто використовувати. Успіхів!


У статті використано фотографії автора блогу.

науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 роківАвтор: Ірина Стеценко

2 коментарі:

  1. Дякую,пані Ірино за цікаві сторінки свого блогу. Мені як новачку досвід вчителів у пригоді, є чому повчитись!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякую Вам, пані Марія, за Вашу працю, небайдужість, творчість. Успіхів!

      Видалити