понеділок, 9 березня 2020 р.

Геометричні фігури та пошук закономірностей


Перші закономірності для дошкільнят та молодших школярів



Є багато різноманітних завдань на пошук закономірностей. Пропоную кілька типів таких завдань для дошкільнят (середній та старший вік, окремі завдання можна розв’язувати і з молодшими дошкільнятами) та першокласників.


Не лише розв’яжи — поясни

Як і більшість завдань, завдання на знаходження закономірностей, у посібниках курсу “Логіки світу” мають кілька варіантів розв’язку. Тому, на мій погляд, необхідно звертати увагу не тільки на правильність розв’язку кожного завдання (дитина може знайти свій власний варіант відповіді), а і на правильне обґрунтування рішення.
Нехай дитина, з точки зору дорослого, розв’язала завдання неправильно, але, особливо у цьому випадку, потрібно звернути увагу на обґрунтування відповіді. Дитина має, насамперед, обґрунтовувати своє рішення, навчитись доводити, що її відповідь також можна вважати правильною. Це той випадок, коли пояснення і процес розв’язку завдання можуть бути важливішими ніж результат.
• Знайдіть разом з дитиною декілька варіантів розв’язку такого завдання і проаналізуйте їх.
• Які розв’язки схожі один на інший, а які відрізняються один від іншого?
• Чим відрізняються розв’язки?
• Яке завдання має лише одне рішення?
• Спробуйте пояснити чому це завдання має тільки одне рішення.

Ланцюжки завдань

Із задач кожного типу завдань в курсі будуються ланцюжки за принципом «від простого до складного» так, що найпростіші задачі діти розв’язують без великих труднощів, поступово задачі ускладнюються і, дитина в більшості випадків навіть не помічає переходу від простих задач до складних.
Такі ланцюжки задач, на мій погляд, гарні тим, що проблема складності,  неможливості розв’язати задачу не стоїть перед дитиною. Задачі не лякають складністю, а навпаки, приваблюють дітей результатом розв’язку (яскравий малюнок, прикраса для ялинки тощо). У дітей не губиться цікавість до навчання та до предмета, що вивчається. Вони фантазують, вигадують свої цікаві задачі, навчаються за допомогою гри.

Перший ланцюжок завдань — колір ще не грає на повну

Роздивимось завдання з такого ланцюжка, у яких потрібно знайти закономірності вибору і розташування геометричних фігур і різноманітних складних об’єктів.
Усі геометричні фігури на малюнку, за виключенням одної (обов’язково одної), мають спільну властивість (а може і кілька спільних властивостей). Необхідно знайти цю спільну властивість геометричних фігур і геометричну фігуру, яка не має цієї властивості і обґрунтувати свою відповідь.
Найпростіші завдання цього типу розв’язують діти 4-5 років та першокласники. У них використовуються геометричні фігури одного або двох кольорів, також використовується небагато типів геометричних фігур. Закономірність розташування геометричних фігур для дітей 4-5 років вибирається нескладною: геометричну фігуру, яка не задовольняє закономірності вибору, швидко знаходить більшість дітей. Головне при рішенні таких завдань – зрозуміти що потрібно робити і навчитися обґрунтовувати свою думку.

Завдання 1

Подивись уважно на малюнок. Усі фігури схожі між собою, а одна фігура відрізняється від усіх інших фігур на малюнку. Обведи її червоним олівцем. Чим вона відрізняється від інших фігур?




У цьому завданні діти швидко знаходять геометричні фігури, що виділяються серед усіх інших геометричних фігур — це великий круг.
• Чим цей круг відрізняється від інших?
Часто діти 4,5 років кажуть: “Він не таке, як інші.” Звичайно, цю відповідь треба зробити точнішою. “На малюнку ми бачимо багато маленьких кругів, а серед них є великий круг.”
• Як коротко сказати, чим круги відрізняються? (Яка властивість відрізняє круги?)
Усі круги на малюнку маленькі, а один круг великий. Обводимо круг червоним олівцем. Рішення знайдене.

Завдання 2

Подивись уважно на малюнок. Усі фігури схожі між собою, а одна фігура відрізняється від усіх інших фігур на малюнку. Обведи її червоним олівцем. Чим вона відрізняється від інших фігур?




Це завдання має кілька варіантів розв’язку. Але в усіх варіантах діти, як правило, обводять одну й ту саму геометричну фігуру — синій круг. Наведу кілька варіантів пояснень до розв’язку цього завдання.
1. На малюнку всі геометричні фігури червоного кольору, а одна геометрична фігура має синій колір.
2. На малюнку зображено квадрати і прямокутники, а одна геометрична фігура — круг.
3. Всі зображені на малюнку геометричні фігури мають кути, а одна геометрична фігура кутів не має.
Якщо у дітей виникають труднощі при рішенні таких завдань, запропонуйте їм спочатку розповісти, які геометричні фігури зображені на малюнку. Наприклад: “На малюнку зображені червоні квадрати, червоні прямокутники і синій круг.”
• Яка одна геометрична фігура відрізняється від усіх інших фігур на малюнку? Від усіх інших фігур відрізняється круг.
• Чим саме? Круг єдиний серед геометричних фігур на малюнку не має кутів.
• Придумай спільну властивість для всіх геометричних фігур на малюнку, крім кола. На малюнку зображені геометричні фігури, які мають кути.

Далі умова завдань ускладнюється. Пропонується знайти закономірність серед геометричних фігур більш різноманітних типів, використовуються геометричні фігури трьох кольорів.

Завдання 3

Подивись уважно на малюнок. Усі фігури схожі між собою, а одна фігура відрізняється від усіх інших фігур на малюнку. Обведи її синім олівцем. Чим вона відрізняється від інших фігур?



Один з варіантів відповіді: “Всі геометричні фігури на малюнку мають кути, а одна геометрична фігура (круг) не має жодного кута. Саме це відрізняє круг від усіх інших геометричних фігур на малюнку.”
Якщо у дітей виникають труднощі при рішенні таких завдань, запропонуйте їм спочатку розповісти, які геометричні фігури зображені на малюнку. Наприклад, на малюнку зображені квадрати, прямокутники, трикутники і круг, всі фігури однакового кольору.
• Яка одна геометрична фігура відрізняється від усіх інших фігур на малюнку? Від усіх інших фігур відрізняється круг.
• Чим саме? Круг єдиний серед геометричних фігур на малюнку не має кутів.
• Придумай спільну властивість для всіх геометричних фігур на малюнку, крім кола. На малюнку зображені геометричні фігури, які мають кути.


науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем Національної академії наук України
та Міністерства освіти і науки України,
автор технології «Логіки світу»
для дітей від 4 до 12 років



Немає коментарів:

Дописати коментар